2023 İHRACAT HEDEFİNE İLK TEKSTİL SEKTÖRÜ ULAŞACAK

2023 İHRACAT HEDEFİNE İLK TEKSTİL SEKTÖRÜ ULAŞACAK

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gecü: "Türkiye'nin 2023'te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi var ve bunun 60 milyar dolarlık kısmını tekstil ve hazır giyim sektörünün yapması bekleniyor. 60 milyar dolarlık ihracata ulaşarak 2023 hedeflerini ilk yakalayan sektörün tekstil ve hazır giyimin olacağı kanaatindeyim. Yeter ki biz iş adamlarının önünü açalım, onlara destek olalım, seslerine kulak verelim." dedi.

"YURT DIŞINA ÇIKIŞTA YÜKÜN ARTIRILMASI 1 MİLYAR DOLAR GETİRİR"

Yusuf Gecü, hazır giyim ve tekstil sektörünün daha çok gelişmesi ve ihracatının artması için yapılması gerekenler olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada 3 konu var. Birincisi yurt dışından gelen yabancıların dönüşte daha fazla ürün alarak götürmeleri için uçakların kabul ettiği ağırlığı arttırmak istiyoruz. Oturup hava yolu şirketleri veya diğer ilgililerle konuşacağız. Bu yük miktarı şu anda 15-30 kilogram olarak değişiyor. Onu 50 kilograma çıkartmak istiyoruz. Bunun için bir formül bulacağız. İnsanlar artık seyahatlerini bitirip ülkelerine dönerken ceplerinde kalan son parayla yanında götürebilecekleri tekstil ürünleri almak istiyor. Bu ağırlık miktarının artırılması durumunda hazır giyim satışları ciddi şekilde artacaktır. Bu sayede yılda bir milyar dolarlık ek gelir sağlayabiliriz."

Başkan Gecü, bu konuda esnafın, üreticinin ciddi isteği olduğunu söyledi.

İkinci konu olarak THY ile anlaşarak yurt dışından alım heyetleri getirmeyi istediklerini aktaran Yusuf Gecü, "Belirli bir miktarda alışveriş yapacak insanların ulaşım ve konaklamasını ücretsiz yapabiliriz. Bunun da altyapısını yaptık. THY ve İTO ortak bir çalışma yaparsa bu iş çok rahat şekilde başarılır, ekonomiye ciddi katkı sağlanır." dedi.

Başkan Gecü, "Üçüncü olarak İTO'nun çok ciddi bir ekonomik, siyasi ve insan kaynağı gücü var. Bundan dolayı yurt dışında çok ciddi fuarlar açılabilir. Bu fuarlara insanlar çok uygun şartlarda götürülebilir. Böylece gittiğimiz her ülkede Türkiye'nin sesini duyurmuş, gücünü göstermiş oluruz." şeklinde konuştu.